Negimusių vaikelių laidojimo patirtis Lenkijoje (Suvalkuose)
2024 m. balandžio 27d. konferencija Širvintose – tema
Negimusių vaikelių laidojimo patirtis Lenkijoje (Suvalkuose)
prelegentas p. LEŠEK LEVOC
Jau treti metai, kai mes Kaišiadorių vyskupijos Širvintų dekanato Gyvojo Rožinio draugijos narės esame dvasinės negimusių vaikelių mamos. Mes esame juos dvasiškai įsivaikinę ir kai kurios gal net ne po vieną vaikelį ir kasdien, iki pat jų gimimo, meldžiamės už juos, kad jie laimingai išvystų pasaulį, nebūtų nužudyti, o svarbiausia netaptų tik „medicinine atlieka“. Baisu net pagalvoti... kaip galima taip daryti...!
Aš pati, šių eilučių autorė, „auginu“ jau trečią kūdikėlį. Labai džiaugiuosi, turėjus galimybę dalyvauti šioje konferencijoje ir iš prelegento p. L. Levoc gavus plakatėlį – piešinį būsimam paminklui nėščioms moterims negimusių kūdikėlių kapavietėje Suvalkuose pastatyti.
Tame būsimo paminklo piešinyje pavaizduota visu ūgiu stovinti, besilaukianti Jėzulio Švč. M. Marija, o aplink ją išdėstyti devyni, besiruošiančio ateiti į šį pasaulį, Kūdikio piešinukai. Dabar, savo kasdieninėje maldoje, galėsiu „pasikalbėti“ su vis ūgtelėjusiu „savo dvasiniu kūdikėliu“.
Konferenciją pradėjo Kaišiadorių vyskupijos GRD vadovė Jolanta Felicija Celiešienė. Ji atskirai pristatė kiekvieną dalyvį, o jų buvo visai nemažai.
Pirmiausia - prelegentą p. L. Levoc - Suvalkų Pagalbos šeimai centro vadovą, Sigutę Šokaitienę - Marijos Visų Karalienės Maldos grupės vadovę ir šios grupės maldininką p. Karlą, Kauno atsisveikinio namų „Rekviem“ administracijos vadovę Karoliną Jancevičiūtę, Kaišiadorių vyskupijos Šeimos centro vadovę Juditą Bernatonienę, Rasą Tamošiūnienę - Širvintų Savivaldybės Tarybos narę vicemerę – Laimą Versekinaitę, Laurą Jakutytę – merės pavaduotoją, trijų vaikų tėtį su mama, kuri mums vertėjavo, mane - Kristaus Karaliaus merginų diakonių kongregacijos s. Ireną. Atlikęs savo tarnystę parapijoje prisijungė ir Širvintų dekanas gerb. kun. Leonas Klimas. Reikia paminėti svarbiausius asmenis - šio renginio organizatorius, dvasinio įsivaikinimo apaštalus, kaip dabar juos vadina – Širvintų parapijos vikarą kun. Adam Adukowski ir Kaišiadorių vyskupijos GRD vadovę Jolantą Feliciją Celiešienę.
Pirmos negimusių vaikelių laidotuvės prieš 15 metų buvo suorganizuotos Balstogėje. Tai, kaip aiškino prelegentas, buvo netikėtos ir problematiškos, nes iki tol negimusieji vaikeliai buvo laikomi tik „medicinine atlieka“. Lenkijos Konstitucija tvirtina, kad kiekvienas žmogus turi teisę būti palaidotas, o teisė į gyvybę saugoma nuo pradėjimo momento. Lenkijoje faktiškai 10–15% nėštumų įvyksta persileidimai, demografinė padėtis blogėja, kasmet gimsta vis mažiau vaikų - tai vis išsakyti konferencijos vedėjo nuogąstavimai.
Taigi pirmosios tokios laidotuvės įvyko 2009 metais. Iš mums pademonstruotos filmuotos laidotuvių medžiagos, matėme, kad jos buvo pagarbiai ir gražiai suorganizuotos. Vyko pamaldos bažnyčioje, ilga procesija su vyskupu ir kunigais lydėjo į kapines. Negimusių vaikelių palaikus baltuose karsteliuose nešė juodais kostiumais apsirengę vyrai. Jų buvo daug... Žiūrint šią nuotrauką, kažkaip pašlapo akys, kad vos galėjau sulaikyti graudulį... Kaip mums prelegentas aiškino, kad karstelius nešė tik vyrai, nes moterų neatsirado... dėl savo vaikelių netekties streso ir skausmo.
Visi vaikeliai palaidoti į atskiras duobeles, paženklinti kryželiais, su atitinkamais įrašais prie jų. Atlėgus netekties skausmui, šeimos lanko savo negimusių kūdikėlių kapelius, neša gėlytes ir kapavietė pastoviai žydi, tarsi darželis. Buvo pasirūpinta, kad šios laidotuvės būtų rodomos per visas Lenkijos medijas.
Tai tokios buvo pirmosios laidotuvės. Ir jų vis daugėjo...
2016 m. į negimusių vaikelių laidojimą įsijungė savivaldybė, parapijos, pagalbos šeimai centrai, laidojimo įstaigos. Bažnyčioje minima 30-ta diena po mirties, kapavietėse statomi paminklai.
Nuo 2021 m. negimusieji vaikeliai yra kremuojami. Iš ligoninių kūnelius paiima laidojimo namai, kremuoja, saugo urneles, vėliau grupiniam laidojimui atveža į bažnyčią, po pamaldų su procesija išlydi į bendrą kapavietę. Prelegentas išsakė net ateities viziją – pastatyti paminklą nėščioms moterims. Šio paminklo piešinukus dalino konferencijos dalyviams, kaip jau rašiau pradžioje ...
Iki šios dienos Suvalkuose yra palaidoti 655 vaikeliai.
Reikia tik pasidžiaugti kun. Adam iš Lenkijos atvežta negimusių vaikelių dvasinio įsivaikinimo žinia ir paskleista praktika ne tik Kaišiadorių vyskupijoje, bet ir dvasinio įsivaikinimo apaštalų kun. Adam ir Kaišiadorių vyskupijos GRD vadovės Jolantos rūpesčiu rutuliojant toliau šią problemą – rūpinantis Lietuvoje negimusių vaikelių palaidojimu, kad jie nebebūtų laikomi tik ‚medicinine atlieka“...
Iš po konferencijos pasisakiusių dalyvių supratome, kad mūsų rajone atskrido pirmoji kregždutė... ir todėl norisi nuoširdžiai padėkoti rajono merei p. Živilei Pinskuvienei ir savivaldybės Tarybai suradusiems ir išskyrusiems vietą šių kūdikių laidojimui ir paskyrusiems savivaldybės atstovą šiems darbams koordinuoti.
Taigi, ši konferencija tikrai buvo ne tik reikalinga, labai naudinga bet ir būtina. Tiek daug sužinojome iš kaimynų lenkų. Dėkojame jiems iš visos širdies ir dabar kuo tik galėsime, prisidėsime prie šios problemos rutuliojimo Lietuvoje. Tai yra būtina...
2024 m. balandžio 30 d.
Konferencijoje dalyvavusi s. Irena (KKMD)
Konferencijos nuotraukas galima rasti čia.